ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БЕСИМИ ДОБИ ПОТВРДА ОД ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ЗА ПОДДРШКАТА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
11:42, вторник, 04 јуни 2013

Денеска, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, престојува во работна посета на Велика Британија каде што оствари средба со министерот за европски прашања во британската Влада Дејвид Лидингтон, а го посети и Британскиот Парламент каде се сретна со лорд Хани, лорд Баунес, лорд Меклинан, претставници од комисијата за европски прашања од Горниот дом на британскиот Парламент како и со Овен Џенкинс, директор за проширување на ЕУ и Западен Балкан.
Обединетото Кралство континуирано го подржува процесот на натамошно проширување на ЕУ. Министерот за европски прашања на Велика Британија во разговорите со Бесими нагласи дека важно е да се покаже напредок според Декемвриските заклучоци на Европскиот Совет во однос на приоритетите на ХЛАД, добрососедските односи и прашањето за името. Во континуитет Британија ја повторува поддршката за напорите на Македонија за зачленување во ЕУ.
Обединетото Кралство дава поддршка во евроинегративниот процес на Македонија, преку спроведување на проекти во неколку области и тоа: јавно управување: поддршка на реформата на јавната администрација, проценка на регулаторно влијание, градење на капацитетите во делот на професионални квалификации и програма за зајакнување на Парламентот, како и проектот за владеење на правото и основните права: поддршка на проекти за спроведување на мерките за борба против корупцијата, за воспоставување на условните казни во Македонија; за спроведување на стратегијата за еднаквост и антидискриминација, како и во делот на слободата на изразување на човековите права. Британски експерт беше вклучен и во анализа на предлог Законот за граѓанска одговорност и клевета.
За време на средбите вицепремиерот Бесими се осврна на активностите кои се преземаат во Република Македонија во однос на исполнување на обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво како и останатите реформски процеси.

Тој посочи дека Пристапниот дијалог овозможи де се добие нова динамика во остварувањето на реформите во петте клучни области и дека постигнатиот напредок беше соодветно валоризиран во пролетниот Извештај на Европската комисија со што се потврди дека земјата ги исполнува условите за почеток на преговорите.
На средбите стана збор и за билатералната соработка како и поддршката која Македонија ја добива од Велика Британија во однос на процесот на интеграција особено во делот на реформа на јаваната администрација. Воедно, на средбите беше истакната поддршката за интеграцијата на земјата во ЕУ.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.