ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Заменик претседателот Бесими го отвори “Семинарот за пристапување во ЕУ”
12:01, понеделник, 20 мај 2013

Заменикот претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими и Алесандро Фракасети, вршител на должност постојан претставник на УНДП во Република Македонија денеска (20.05.2013) го отворија дводневниот „Семинар за пристапување во ЕУ“ посветен на поглавјето 23 Правосудство и фундаментални права.

Сметам дека овој семинар се одржува во еден многу важен момент за европската интеграција кога нашата земја доби позитивни оценки во пролетниот Извештај на Европската комисија по однос на реализацијата на обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво. Со ова покажуваме дека остануваме посветени процесот и имаме капацитет да се справиме со предизвиците кои произлегуваат од реформските процеси“, истакна вицепремиерот Бесими.
Споделувањето на хрватските искуства во процесот на преговори со ЕУ, особено во делот на правосудството и фундаменталните права ќе придонесе за понатамошно зајакнување на административните капацитети, особено ако се има предвид дека се очекува Европскиот совет да определи датум за почеток на пристапните преговори на јунскиот самит.

Вршителот на должноста постојан претставник на УНДП, г. Алесандро Фракасети истакна дека Хрватска е единствена земја која што го има завршено процесот на преговори со ЕУ според новиот формат кој од неодамна важи за сите земји кандидати за членство. ‘Со пренесувањето на свежите искуства од Хрватскиот преговарачки тим, во можност сме да обезбедиме експертиза од прва рака. Ова е дел од долгорочната поддршка на УНДП за земјата во нејзиниот процес за подготовка за преговорите и постигнување на нејзината цел – членство во ЕУ’.

На семинарот учествуваат претставници од државните институции кои работат на ова поглавје, а искуствата ќе ги пренесат експерти од Република Хрватска кои биле директно вклучени во преговарачкиот тим.

Семинарот е продолжение на низата активности кои се реализираат во рамки на соработката со УНДП вклучително и семинарот за пристапување во ЕУ кој се одржа во септември 2012 година како и семинарот за поглавјето 24 Правда, слобода и безбедност кој се одржа во декември 2012 година.

Настанот го организира Секретаријатот за европски прашања во соработка и со поддршка на Канцеларијата на УНДП во Македонија.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.