ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Хиса: Европската перспектива важен приоритет за регионот
12:06, понеделник, 22 април 2013

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска одржа средба со Амбасадорот на Република Косово во Република Македонија, Н.Е. Илбер Хиса.

За време на средбата се разменија мислења и се даде осврт на преземените мерки и активности од страна на Владата на Република Македонија во евроинтегративниот процес, посебно во делот на активностите од Пристапниот дијалог на високо ниво, како и во делот на унапредување на добрососедските односи.

Република Македонија во континуитет се залага за добрата соработка и континуираниот дијалог за голем број прашања од взаемен интерес со Република Косово при што се потпишани неколку билатерални документи како што се Договорот за потврдување на периодите на пензиско осигурување, Договорот за прекугранична соработка за 2011 година и Меморандумот за соработка во областа на културата.

Вицепремиерот Бесими го поздрави постигнатиот договор меѓу Косово и Србија со посредство на Европската Унија при што подвлече дека овој договор ќе придонесе за унапредувањето на Евро-атлантската перспектива на сите земји од регионот. Воедно Бесими искажа надеж дека ваквиот пристап може да биде искористен како позитивен пример и за други земји во регионот при решавање на отворените билатерални прашања.

Соговорниците ја искажаа важноста за напредокот на двете земји во евроинтегративниот процес и со цел понатамошно унапредување на истиот изразија подготвеност за продлабочување на досегашната билатерална соработка и нејзино интензивирање преку размена на искуства во делот на евроинтеграциите. Притоа вицепремиерот Бесими искажа подготвеност досегашното искуство на институциите на РМ во овој процес да се пренесе и сподели со институциите на Косово.
 

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.