ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Одржана четвртата средба на Управувачкиот комитет за изборна реформа
16:51, понеделник, 15 април 2013

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими и членовите на Управувачкиот комитет за изборна реформа денес ја одржаа четвртата средба на Комитетот. Целта на средбата беше разгледување на првичните наоди и заклучоци од ОБСЕ/ОДИХР во врска со локалните избори 2013 година како и утврдување на активностите во наредниот период во согласност со Пристапниот Дијалог на Високо Ниво.

На средбата беа презентирани досегашните активности на двете работни групи формирани во рамките на Управувачкиот комитет за измена на изборното законодавство и за проверка на Избирачкиот список.

Беше договорено дека двете работнит групи кои се формираа по првиот состанок на Управувачкиот комитет во рамки на Министерството за правда за измена на изборното законодавство и во рамките на Државната изборна комисија за проверка на Избирачкиот список да продолжат со нивната работа. Работните групи ќе ги земаат во предвид препораките на конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР вклучувајќи и тие што ќе се објават по завршувањето на локалните избори 2013 со цел понатамошно унапредување на изборната реформа преку транспарентен и инклузивен консултативен процес.

Управувачкиот комитет за изборна реформа беше формиран во февруари 2012 со цел адресирање на препораките од Конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените парламентарни избори во 2011 година во насока на подобрување на изборниот процес, а во него членуваат претставници на релевантните државни институции, невладиниот сектор и меѓународната заедница.

Управувачкиот комитет редовно ќе одржува состаноци и во наредниот период со цел да се следат активностите кои ќе се превземаат од Работните Групи за промоција на Изборната Реформа притoа имајќи ја предвид важноста за испорачување на позитивни резултати во пресрет на одлуката на Советот во јуни како и на Извештајот за напредокот на Република Македонија што се очекува да биде објавен во октомври.
 

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.