ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими се сретна со Министерот за Внатрешни Работи на Република Финска
13:23, петок, 12 април 2013

Денес (12.04.2013) заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими оствари официјална средба со министерот за внатрешни работи на Република Финска г-ѓа Паиви Расанен, која е во официјална посета на Република Македонија.

На состанокот се разговараше за досегашната соработка помеѓу двете држави, како и за продлабочување и проширување на истата преку билатералната соработка и соработка во рамки на постоечките инструменти за претпристапна помош.

Заменик претседателот Бесими нагласувајќи дека Република Финска е еден од најпотенцијалните партнери за билатерална соработка, ја истакна важноста на поддршката која таа ја дава за Република Македонија на нејзиниот пат кон членството во ЕУ, и ја нагласи потребата за континуирана соработка и поддршка во делот на реформите преземени со цел пристапување на земјата во Унијата .

Бесими се заблагодари и за поддршката на Република Финска кон понатамошното исполнување на политичките критериуми кои претставуваат и дел од договорените приоритети во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво. Притоа нагласи дека е добредојдена секоја можна соработка во делот на актуелниот процес на длабинската анализа на степенот на усогласеност на националното законодавство со европското (self-screening)) којa се спроведува од страна на институциите ,пред се во дефинирањето на останатите цели на кои треба да се работи во насока на натамошно усогласување на политиките.
 

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.