ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Француски експерти ќе ги обучуваат македонските државни службеници за начинот на водењето на преговорите за членство во Европската унија
15:49, среда, 10 април 2013

- Овие обуки се наменети за државните службеници и имаат за цел тие што подобро да разберат како се управува со европското досие, како ќе се водат преговорите затоа што постојат одредени прашања, како што е животна средина или туризам или други прашања, кои се комплексни и да можат успешно да ги водат преговорите кога ќе започнат тие треба да бидат навистина обучени, рече француската амбасадорка во Македонија Лоренс Оер, која со вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими денеска во Скопје го означија почетокот на циклусот на обуки за правилата и техниките на преговори во Европската унија.

Таа додаде дека во обуката учствуваат француски експерти, а оти таа е наменета за високите државни службеници од разни државни институции.

- Идните обуки ќе бидат на поспецифични теми не само на општата тема како се водат преговори, туку и на одредени прецизни досиеа на пример како се подготвува буџет..., но и други комплицирани теми, рече Оер.
Овие обуки, истакна таа, се дополнителен придонес за билатералната соработка на Македонија и Франција, која, како што посочи, од година во година ќе се засилува бидејќи сакаме Македонија да е подготвена за да може да ги води преговорите.
Вицепремиерот Бесими истакна дека обуките се исклучително важни, особено, како што рече, во овој период кога Република Македонија го води дијалогот на високо ниво со ЕУ.
- Во овој период се подготвува терен за отпочнување на преговорите, а веќе технички е договорено поглавјата 23 и 24 да почнат со таканаречен селф скрининг. Обуките се важни за Македонија успешно да се подготви за овој процес на евроинтеграција. Со други зборови, додека трае овој процес на дијалог на високо ниво, нашите службеници ќе се обучат и преговорите да одат со најбрза и најсоодветна динамика во интерес на Република Мкаедонија и процесот на европска интеграција, рече Бесими..
Обуките, што се организирани во рамките на билатералната административна соработка меѓу Франција и Македонија, ќе се одржат во текот на годинава и ќе овозможат да се поддржи процесот на европска интеграција на Македонија. Ќе бидат спроведени во партнерство со француски експерти од високо ниво мобилизирани од страна на ЕНА, Француското Национално Училиште за Администрација.
Денешните обуки ќе овозможат да се презентира француското искуство на преговорите во Европската унија и на француските институции на меѓусекторска координација за европските прашања. Исто така, ќе бидат презентирани главните начела, етапите и клучните играчи во преговорите за пристапување кон ЕУ, како и научените лекции од претходните проширувања на ЕУ.
Следните обуки ќе се фокусираат на вештини за преговарање и интеркултурна комуникација.

(Извор МИА)
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.