ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Лалакос: Евроинтеграциите важен процес
13:26, петок, 05 април 2013

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Д-р Фатмир Бесими денеска одржа средба со амбасадорот на Република Грција во Скопје Н.Е. Харис Лалакос.

Целта на состанокот беше да се разменат мислења и да се даде осврт на преземените мерки и активности од страна на Владата на Република Македонија во евроинтегративниот процес како и во делот на унапредување на добрососедските односи.

Заменик претседателот Бесими и амбасадорот Лалакос на средбата ја истакнаа важноста за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес и со цел понатамошно унапредување на овој процес изразија подготвеност за продлабочување на досегашната соработка помеѓу двете земји и нејзино интензивирање, преку билатералната соработка и соработката во делот на евроинтегративниот процес.

На средбата заменик претседателот на Владата д-р Фатмир Бесими и амбасадорот на Република Грција Харис Лалакос, искажаа подготвеност за понатамошно залагање за продлабочување на соработката помеѓу двете земји преку остварување на средби и контакти на сите нивоа.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.